YÖNETİM KURULU

Doğuş Grubu, profesyonel yönetim yaklaşımı kapsamında kurumsal yönetim ilkelerine öncelik ve önem vermektedir. Bu sebeple, hissedarları arasında fark gözetmez ve bütün faaliyet alanlarında etik kurallara uygun biçimde hareket eder.

2012 yılında, Doğuş Grubu’nun söz konusu politikalarını oluşturmak üzere, Doğuş Holding A.Ş.’nin kilit pozisyondaki direktörlerinin katılımıyla altı adet çalıştay düzenlenmiştir. KSS politikaları, Doğuş Grubu’nun sosyal sorumluluğa bakış açısını gösterdiği gibi, gelecek yıllarda ilgili alanlardaki hedef ve taahhütlerini de içermektedir.

Ferit F. ŞAHENK - Yönetim Kurulu Başkanı

Doğuş Grubu ve Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanıdır. Garanti Yatırım'ın Kuruculuğu ve Başkan Yardımcılığı, Doğuş Holding CEO'luğu ve Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Halen Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdüren Ferit F. Şahenk, daha önce de DEİK bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Alman İş Konseyi Başkanlığı, Türk-Amerikan İş Konseyi Başkanlığı, Türk-Birleşik Arap Emirlikleri İş Konseyi Başkan Vekilliği ve Türk-Yunan İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeliği görevlerini üstlenmiştir.Dünya Ekonomik Forumu ve Medeniyetler İttifakı İnisiyatifi içerisinde aktif bir üye olarak yer almaktadır. Ayrıca Massachusetts Institute of Technology (MIT) Sloan School of Management Avrupa, Ortadoğu, Güney Asya ve Afrika Bölgesel Yürütme Kurulu ve London School of Economics (LSE) Orta Doğu Merkezi Danışma Kurulu üyesidir. Ferit F. Şahenk Boston College Pazarlama ve İnsan Kaynakları Bölümü mezunudur.

Süleyman SÖZEN - Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Süleyman Sözen, Maliye Bakanlığı’nda ve Hazine Müsteşarlığı’nda Baş Hesap Uzmanı olarak görev yaptı. 1981 yılından itibaren özel sektörde, özellikle finans kuruluşlarında çeşitli görevler üstlenen Sözen, 1997 yılından beri Doğuş Holding’te görev yapmaktadır. Yeminli Mali Müşavir ünvanı bulunan Sözen, Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğini yürütmektedir. Süleyman Sözen’in ayrıca Doğuş Grubunun çeşitli şirketlerinde de Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Başkan Vekilliği görevleri bulunmaktadır.

Hüsnü AKHAN - CEO, Doğuş Grubu

Hüsnü Akhan 23 Ocak 1953 yılında Birecik/Şanlıurfa'da doğdu. İlk ve Orta öğrenimini Birecik Lisesi'nde tamamladı. ODTÜ İşletme mezunu olan Hüsnü Akhan, ekonomi dalındaki yüksek lisansını University of Miami (ABD)'den almıştır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın çeşitli kademelerinde görev yapan Akhan aynı zamanda Londra Ofisi'nde temsilcilik, Dış İlişkiler biriminde ise Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yürütmüş olup, 1994 senesinde Doğuş Grubu bünyesine katılmıştır. Garanti Bankası'nda Hazine, Operasyon ve Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmasını müteakip, 1998 yılında Körfezbank Genel Müdürlüğü görevine atanmıştır. 2001-2005 seneleri arasında Doğuş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO olarak görev yapan Hüsnü Akhan, Ocak 2006'dan bu yana Doğuş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO olarak görev yapmaktadır. Ayrıca, Doğuş Gayrimenkul, Hedef Medya Tanıtım Interaktif Medya Pazarlama, Doğuş Fotoğrafçılık, Doğuş Spor Moda ve Medya Hizmetleri, Doğuş Sağlıklı Yaşam, Körfez Havacılık, Doğuş Planet Elektronik Tic. Ve Bilişim Hizmetleri şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanı ve TUVTURK, Doğuş İnşaat, Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

Aclan ACAR - Yönetim Kurulu Üyesi

Aclan Acar, Ankara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi mezunudur. Aynı üniversitede, Bankacılık ve Sigortacılık alanında yüksek lisans derecesi almıştır. ABD'deki Vanderbilt Üniversitesi'nde Ekonomi alanında yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır. 1990 yılında Doğuş Grubu'na katılan Acar; finans, perakende ve otomotiv sektörlerinde yönetici olarak görev yapmıştır. Garanti Bankası'nın Genel Müdür Yardımcılığı, Bank Ekspres ve Osmanlı Bankası'nın Genel Müdürlüğü, Garanti Sigorta, Garanti Emeklilik ve Tansaş'ın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. 2006 yılı Ocak ayından beri Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmakta olan Acar, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Üyesidir.

ŞEHMUZ AHMET SEDİD KURUTLUOĞLU - Yönetim Kurulu Üyesi

Ahmet Kurutluoğlu, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamlamış, daha sonra aynı üniversitenin İşletme Fakültesi'nden işletme yüksek lisans derecesi ve Hukuk Fakültesi'nden İş Hukuku yüksek lisans derecesi almıştır. 1981 yılında Doğuş Grubu'na katılan Kurutluoğlu, Doğuş Holding ve Doğuş İnşaat'ta Hukuk Danışmanı olarak görev yapmıştır. Halen, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Grubun Baş Hukuk Müşaviri olarak görevlerini sürdürmektedir.

Ergun ÖZEN - Yönetim Kurulu Üyesi

1960 yılında Ankara’da doğan Ergun Özen, ortaöğrenimini 1978 yılında TED Ankara Koleji’nde tamamladı. 1981 yılında başladığı New York State University Ekonomi Bölümü’nden 1985 yılında mezun oldu. 1997 yılında Harvard Business School’un Üst Düzey Yönetici programını tamamladı.

İş hayatına, 1987 yılında Türkiye İş Bankası Ekonomik Araştırmalar Birimi’nde Uzman Yardımcısı olarak başladı. Hazine Birim Müdürlüğü’nde de kurucu görev üstlendi.

T. Garanti Bankası’na 1992 yılında Hazine Birimi’nde görev alarak katılan Özen, 1994 yılında Hazine Birim Müdürü, 1995 yılında da Hazine ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı oldu.

1 Nisan 2000 tarihinde ise Genel Müdürlük görevine atandı.

1 Eylül 2015 tarihinde itibaren Garanti Bankası Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevine devam etmektedir.

GarantiBank Romanya Yönetim Kurulu Başkanlığı yanısıra, Yönetim Kurulu Üyesi Bulunduğu Kuruluşlar;

Doğuş Holding A.Ş.
Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.
GarantiBank Moskova
TED Üniversitesi Mütevelli Heyeti
İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı
TUSIAD

Erman YERDELEN - Yönetim Kurulu Üyesi

Doğuş Yayın Grubu'nda Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmakta olan 1938 doğumlu Yerdelen, Işık Lisesi'nden mezun olduktan sonra, Yüksek Öğrenimine Almanya'da devam etmiştir, 1966 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okulu "İktisadi İşletmecilik" bölümünden mezun olduktan sonra, Marmara Üniversitesi'nde "Master" derecesini almıştır.İş hayatına 1968 yılında TATKO T.A.Ş.'de başlamış, 1997 yılında TATKO T.A.Ş.'den ayrılarak, kurucu Ortaklarından olduğu TATMAK A.Ş.'de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmiştir. 1953'de kurulan aile şirketi KARYER ve TATMAK'ta hem ortak, hem "Başkan" olarak görevine devam etmektedir. 1992 Ocak ayı ile 1996 Nisan ayı arasında Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulunmuştur.1996 yılı sonunda "NTV" Televizyonu'nun kuruluşunda ilk günden başlayarak görev almıştır. Halen Doğuş Holding Yönetim Kurulu üyeliğini de sürdürmektedir. Kuruluş tarihi olan 2005 yılından günümüze kadar da TÜVTÜRK Yönetim Kurulu Üyeliği ve halen de Başkanlığı görevinde bulunmaktadır.

Gönül TALU - Yönetim Kurulu Üyesi

Gönül Talu, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden yüksek lisans derecesi ile mezun olmuştur. 1969 yılında Doğuş Grubu'na katılmış ve Doğuş İnşaat'ta çeşitli yöneticilik görevlerinde bulunmuştur. 1991 yılından beri, Doğuş İnşaat CEO'su ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Talu, aynı zamanda, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Üyesidir.

Muhsin MENGÜTÜRK - Yönetim Kurulu Üyesi

Doğuş Holding'de Yönetim Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Muhsin Mengütürk, 1997'den 2000 yılına kadar Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı yapmış ve finans sektöründe çok sayıda üst düzey görevde bulunmuştur. 1990 öncesi Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nde ders veren Prof. Mengütürk, Robert Kolej'den Makina Mühendisliği lisans derecesiyle mezun olduktan sonra yüksek lisans ve doktora derecelerini yine aynı konuda Duke Üniversitesi'nde tamamlamıştır.

E.Naci BAŞERDEM - Yönetim Kurulu Üyesi

1957 yılında Aksaray’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi’nden 1981 yılında mezun olduktan sonra bankacılıkta ve özel sektör kuruluşlarında muhtelif kademelerde yöneticilik yaptı, 1998 yılında Doğuş Grubu’na katıldı. Doğuş Medya, Perakende ve İnşaat Gruplarının yeniden yapılanma ve büyüme sürecinde aktif görev üstlendi. Tüv Türk Araç Muayene İstasyonları’nın özelleştirilmesinde büyük rol aldı, özelleştirme süreci tamamlandıktan sonra Alman Tüv Süd, İngiliz Bridge Point ve Doğuş ortak girişiminde kurucu CEO oldu.

Doğuş Turizm ve Perakende Gruplarının Başkanlık görevini yürüten Naci Başerdem, 2014 yılından beri Doğuş Holding Yönetim Kurulu Üyesidir.

Sadi GÖĞDÜN - Yönetim Kurulu Üyesi

Sadi Göğdün, İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu mezunudur. 1971 yılında doktora çalışmasını tamamlayarak 'İktisadi ve Ticari İlimler Doktoru' olmuştur. Doğuş Grubu'na 1976 yılında katılmış ve başta Doğuş Holding olmak üzere Grup bünyesindeki muhtelif şirketlerde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. Daha sonra Garanti Bankası Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev alan Göğdün, halen Doğuş Holding ve Doğuş İnşaat Yönetim Kurulu üyesidir.

Şadan GÜRTAŞ - Yönetim Kurulu Üyesi

Şadan Gürtaş, Anadolu Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi mezunudur. 1968 yılında Doğuş Grubu'na katılan Gürtaş, halen Doğuş Holding Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Yücel ÇELİK - Yönetim Kurulu Üyesi

Yücel Çelik, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat şubesi mezunudur. Meslek hayatına Ziraat Bankası'nda Müfettiş olarak başlamış, bilahare Şube Müdürlüklerinde bulunmuştur. 1974 yılında Doğuş Grubu'na intisap etmiş olup halen Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Başta Garanti Bankası olmak üzere Gruba ait muhtelif bankalarda Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır.

4

1