YÖNETİM KURULU

Doğuş Grubu, profesyonel yönetim yaklaşımı kapsamında kurumsal yönetim ilkelerine öncelik ve önem vermektedir. Bu sebeple, hissedarları arasında fark gözetmez ve bütün faaliyet alanlarında etik kurallara uygun biçimde hareket eder.
FERİT F. ŞAHENK - Yönetim Kurulu Başkanı

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Garanti Bankası Onursal Başkanıdır. Garanti Yatırım'ın Kuruculuğu ve Başkan Yardımcılığı, Doğuş Holding CEO'luğu, Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Halen Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdüren Ferit F. Şahenk, daha önce de DEİK bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Alman İş Konseyi Başkanlığı, Türk-Amerikan İş Konseyi Başkanlığı, Türk-Birleşik Arap Emirlikleri İş Konseyi Başkan Vekilliği ve Türk-Yunan İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeliği görevlerini üstlenmiştir. Dünya Ekonomik Forumu ve Medeniyetler İttifakı İnisiyatifi içerisinde aktif bir üye olarak yer almaktadır. Ayrıca Massachusetts Institute of Technology (MIT) Sloan School of Management Avrupa, Ortadoğu, Güney Asya ve Afrika Bölgesel Yürütme Kurulu üyesidir. Ferit F. Şahenk Boston College Pazarlama ve İnsan Kaynakları Bölümü mezunudur.

SÜLEYMAN SÖZEN - Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Süleyman Sözen, Maliye Bakanlığı’nda ve Hazine Müsteşarlığı’nda Baş Hesap Uzmanı olarak görev yaptı. 1981 yılından itibaren özel sektörde, özellikle finans kuruluşlarında çeşitli görevler üstlenen Sözen, 1997 yılından beri Doğuş Holding’te görev yapmaktadır. Yeminli Mali Müşavir ünvanı bulunan Sözen, Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir. Süleyman Sözen’in ayrıca Doğuş Grubunun çeşitli şirketlerinde de Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Başkan Vekilliği görevleri bulunmaktadır.

HÜSNÜ AKHAN - Yönetim Kurulu Üyesi, CEO

İlk ve Orta öğrenimini Şanlıurfa, Birecik'te tamamlayan Hüsnü AKHAN, ODTÜ İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur. Ekonomi dalındaki yüksek lisansını (Master of Arts) University of Miami (ABD)'den almıştır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın çeşitli kademelerinde görev yapan AKHAN aynı zamanda Londra Ofisi'nde temsilcilik, Dış İlişkiler biriminde ise Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yürütmüş olup, 1994 senesinde Doğuş Grubu bünyesine katılmıştır. Garanti Bankası'nda Hazine, Operasyon ve Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmasını müteakip, 1998 yılında Körfezbank Genel Müdürlüğü görevine atanmıştır. 2001-2005 seneleri arasında Doğuş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO olarak görev yapan Hüsnü Akhan, Ocak 2006'dan bu yana Doğuş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO olarak görev yapmaktadır. Ayrıca, Doğuş Gayrimenkul, Hedef Medya Tanıtım Interaktif Medya Pazarlama, Doğuş Fotoğrafçılık, Körfez Havacılık, Doğuş Planet Elektronik Tic. Ve Bilişim Hizmetleri şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanı, Ara Güler Doğuş Sanat ve Müzecilik, Doğuş Bilgi İşlem ve Teknoloji Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ve TUVTURK, Doğuş İnşaat Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

GÖNÜL TALU - Yönetim Kurulu Üyesi

Gönül TALU, lisans ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamıştır. 1969 yılında Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş.’de göreve başlayan TALU, şirket bünyesinde çeşitli kademelerde yöneticilik yapmış, 1994 yılında Yönetim Kurulu Başkanı olmuştur. TALU bugün, bu görevinin yanı sıra Doğuş Holding Yönetim Kurulu Üyeliği’ni sürdürmektedir.

ACLAN ACAR - Yönetim Kurulu Üyesi

Çalışma yaşamına 1974 yılında Halk Bankası’nda başlayan Aclan Acar bankacılık kariyerini 1978 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda sürdürmüş ve 1990 yılına kadar bu kurumun çeşitli bölümlerinde görev yapmıştır. Bu süre boyunca Aclan Acar, trading room kurulması, yurtiçi açık piyasa işlemleri merkezinin yönetilmesi yanında, Merkez Bankası Hazine ve para piyasaları bölümünün döviz işlemleri faaliyetlerinin yeniden yapılanması ve yönetilmesinde görev almıştır. Eylül 1990’dan beri Doğuş Grubu’nda görev almaktadır. Gruptaki ilk görevi Garanti Bankası’nda Hazine ve Finansal Kurumlar’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı olmuştur. Bu dönemde Garanti Bankası’nın yurtdışındaki şubelerinin ve temsilciliklerinin yönetimi de Aclan Acar’ın sorumluluğunda yürütülmüştür. 1994-1996 yılları arasında, Doğuş Grubu tarafından satın alınan Bank Ekspres’in Genel Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. Haziran 1996’da Osmanlı Bankası’nın Doğuş Grubu tarafından satın alınmasını takiben Bankanın Genel Müdürü olarak atanmıştır. Nisan 2000 tarihinden itibaren Doğuş Holding A.Ş. Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Üyesi olarak görevini sürdürmektedir. 2001 yılı itibariyle Tansaş Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanmış, 2005 yılında Tansaş’ın Grup bünyesinden çıkması ile bu görevi sona ermiştir. Grubun birçok kurumunda yönetim kurulu üyeliği görevi alan Aclan Acar 2002-2006 yılları arasında Garanti Sigorta A.Ş. ve Garanti Emeklilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulunmuştur. Şubat 2006’dan bu yana Doğuş Otomotiv Servis Ticaret A.Ş. ve Doğuş Oto Pazarlama A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Fakültesi’nden mezun olan Aclan Acar aynı fakülteden Bankacılık ve Sigortacılık alanında lisansüstü derecesini almıştır. ABD Nashville, Tennessee’deki Vanderbilt Üniversitesi’nde de 1985-1986 döneminde Ekonomi dalında lisansüstü eğitimi yapmıştır.

ERMAN YERDELEN - Yönetim Kurulu Üyesi

Erman Yerdelen, Işık Lisesi'nden mezun olduktan sonra, Yüksek Öğrenimine Almanya'da devam etmiştir, 1966 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okulu "İktisadi İşletmecilik" bölümünden mezun olduktan sonra, Marmara Üniversitesi'nde "Master" derecesini almıştır.İş hayatına 1968 yılında TATKO T.A.Ş.'de başlamış, 1997 yılında TATKO T.A.Ş.'den ayrılarak, kurucu Ortaklarından olduğu TATMAK A.Ş.'de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmiştir. 1953'de kurulan aile şirketi KARYER ve TATMAK'ta hem ortak, hem "Başkan" olarak görevine devam etmektedir. 1992 Ocak ayı ile 1996 Nisan ayı arasında Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulunmuştur. 1996 yılı sonunda "NTV" Televizyonu'nun kuruluşunda ilk günden başlayarak görev almıştır. 2018 yılına kadar Doğuş Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığını icra eden Erman Yerdelen Doğuş Grubu’ndaki çalışmalarını Doğuş Holding Yönetim Kurulu üyesi ve TÜVTÜRK Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam ettirmektedir.

ŞEHMUZ AHMET SEDİD KURUTLUOĞLU - Yönetim Kurulu Üyesi

Ahmet Kurutluoğlu, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamlamış, daha sonra aynı üniversitenin İşletme Fakültesi'nden işletme yüksek lisans derecesi ve Hukuk Fakültesi'nden İş Hukuku yüksek lisans derecesi almıştır. 1981 yılında Doğuş Grubu'na katılan Kurutluoğlu, Doğuş Holding ve Doğuş İnşaat'ta Hukuk Danışmanı olarak görev yapmıştır. Halen, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Grubun Baş Hukuk Müşaviri olarak görevlerini sürdürmektedir.

E. NACİ BAŞERDEM - Yönetim Kurulu Üyesi

1957 yılında Aksaray’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi’nden 1981 yılında mezun olduktan sonra bankacılıkta ve özel sektör kuruluşlarında muhtelif kademelerde yöneticilik yaptı. 1998 yılında Doğuş Grubu’na katıldı. Doğuş Medya, Perakende ve İnşaat Gruplarının yeniden yapılanma ve büyüme sürecinde görev aldı. Alman TÜV SÜD, İngiliz Bridge Point ve Doğuş ortaklığı ile kurulan TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları A.Ş.’nin kuruluş ve örgütlenme döneminde genel müdürlüğünü yaptı. Ekim 2014 tarihinde Doğuş Holding Yönetim Kurulu Üyeliğine atanan Naci Başerdem, halen, Doğuş Turizm Grubu Başkanlığını görevinin yanı sıra Doğuş Perakende ve Doğuş Müşteri Sistemleri şirketlerinin de Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapmaktadır.

SAİT ERGUN ÖZEN - Yönetim Kurulu Üyesi

1960 yılında Ankara’da doğan Ergun Özen, ortaöğrenimini 1978 yılında TED Ankara Koleji’nde tamamladı. 1981 yılında başladığı New York State University Ekonomi Bölümü’nden 1985 yılında mezun oldu. 1997 yılında Harvard Business School’un Üst Düzey Yönetici programını tamamladı. İş hayatına, 1987 yılında Türkiye İş Bankası Ekonomik Araştırmalar Birimi’nde Uzman Yardımcısı olarak başladı. Hazine Birim Müdürlüğü’nde de kurucu görev üstlendi. T. Garanti Bankası’na 1992 yılında Hazine Birimi’nde görev alarak katılan Özen, 1994 yılında Hazine Birim Müdürü, 1995 yılında da Hazine ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı oldu. 1 Nisan 2000 tarihinde ise Genel Müdürlük görevine atandı. 1 Eylül 2015 tarihinde itibaren Garanti Bankası Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevine devam etmektedir. Ergun Özen ayrıca Doğuş Mobilet Dijital Hizmetler A.Ş., Pozitif Müzik Yapım A.Ş. ve Boyner Holding A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir. Özen bu sorumluluklarına ek olarak, Doğuş Holding A.Ş., Atom Bank, Doğuş Sportif Faaliyetler A.Ş., Doğuş Bilgi İşlem ve Teknoloji Hizmetleri A.S., İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği Türk Eğitim Derneği Mütevelli Heyeti Üyeliği görevlerini de üstlenmektedir.

EKREM NEVZAT ÖZTANGUT - Yönetim Kurulu Üyesi

Hacettepe Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olduktan sonra 1984-1994 yılları arasında Sermaye Piyasası Kurulu Denetleme Dairesi'nde Denetçi ve Baş Denetçi olarak görev yapmıştır. 1992-1994 seneleri arasında Marmara Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan ÖZTANGUT, 1994-2015 yılları arasında Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. Genel Müdürü olarak görev yapmıştır. Doğuş SK Girişim Sermayesi Yönetim Kurulu Başkanlığı ile Garanti Emeklilik A.Ş., Doğuş Otomotiv A.Ş., Doğuş Oto A.Ş., Doğuş Enerji Toptan Elektrik Ticaret A.Ş., Garanti Yatırım Ortaklığı A.Ş. ve 2000 – 2013 yılları arasında Takasbank A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ile 2007-2011 yılları arasında Türkiye Sermaye Piyasaları Aracı Kuruluşlar Birliği Başkanlığı, 2011-2015 yılları arasında Genç Başarı Vakfı Başkanlığı ve Goodyear Lastikleri T.A.Ş. Bağımsız Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır. Nevzat Öztangut hâlihazırda d.ream (Doğuş Restaurant Entertainment and Management) Yönetim Kurulu Başkanı ve Doğuş Holding A.Ş. Yönetim Kurulu üyesidir.

EMİR ALİ BİLALOĞLU - Yönetim Kurulu Üyesi

Berlin Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi yüksek lisans mezunu olan Emir Ali Bilaloğlu, çalışma yaşamına 1991 yılında Almanya’daki Audi AG ana merkezinde Finansal Kontrol ve Bölge Satış Müdürü göreviyle başladı. 1996 yılında Suudi Arabistan Samaco firmasında Genel Müdür olarak görevlendirildi. 1997 yılında Porsche AG’nin Stuttgart’ daki ana merkezine Avrupa’dan sorumlu Satış ve Pazarlama Direktörü oldu.

2000 yılında Doğuş Otomotiv’de İş Geliştirme ve Strateji’ den sorumlu olarak çalışan Ali Bilaloğlu, 2001 yılında Volkswagen AG nin Orta Doğu Bölgesinden sorumlu şirketinin Kurucu Genel Müdürü olarak Birleşik Arap Emirlikleri’nde görev aldı. 2004 yılında Türkiye’ye dönerek Doğuş Otomotiv bünyesinde Audi ve Porsche markalarından sorumlu Genel Müdür olarak atandı. 2007 Haziran ayında Doğuş Otomotiv İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak atandı.

Doğuş Otomotiv’in 29 Mart 2018 tarihinde yapılan 2017 Faaliyet Yılı Olağan Genel Kurulu Toplantısında, Emir Ali Bilaloğlu oybirliği ile Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. Bilaloğlu, 2007 yılından bu yana Doğuş Otomotiv İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapıyordu. Ali Bilaloğlu, Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın yanı sıra, İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürütmeye de devam ediyor.

Bilaloğlu, Doğuş Grubu bünyesinde yer alan şirketlerden; Doğuş Oto’da Yönetim Kurulu Başkanı olarak, Doğuş Holding, Yüce Auto, D-Auto Suisse SA, Volkswagen Doğuş Finans (vdf) ve Doğuş Müşteri Sistemleri’nde ise Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almaktadır.

Ali Bilaloğlu, 2018 Mart ayı itibarıyla, Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı olarak görev yapmaktadır. Bilaloğlu ayrıca dış ekonomik ilişkiler konusunda danışmanlık yapan DEİK’de Türk Alman İş Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi’dir ve TÜSİAD’a bağlı Türkiye Değişim Kültürü İnisiyatifi Danışma Kurulu Üyesi olarak aktif bir şekilde rol almaktadır.

İngilizce ve Almanca bilen Emir Ali Bilaloğlu evli ve 3 çocuk babasıdır.

4

1