YÖNETİM KURULU

Doğuş Grubu, profesyonel yönetim yaklaşımı kapsamında kurumsal yönetim ilkelerine öncelik ve önem vermektedir. Bu sebeple, hissedarları arasında fark gözetmez ve bütün faaliyet alanlarında etik kurallara uygun biçimde hareket eder.
FERİT F. ŞAHENK - Yönetim Kurulu Başkanı & CEO

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’sudur. Garanti Yatırım'ın Kuruculuğu ve Başkan Yardımcılığı, Doğuş Holding CEO'luğu, Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Daha önce Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Ferit F. Şahenk, ayrıca DEİK bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Alman İş Konseyi Başkanlığı, Türk-Amerikan İş Konseyi Başkanlığı, Türk-Birleşik Arap Emirlikleri İş Konseyi Başkan Vekilliği ve Türk-Yunan İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeliği görevlerini üstlenmiştir. Ayrıca Massachusetts Institute of Technology (MIT) Sloan School of Management Avrupa, Ortadoğu, Güney Asya ve Afrika Bölgesel Yürütme Kurulu üyesidir. Ferit F. Şahenk Boston College Pazarlama ve İnsan Kaynakları Bölümü mezunudur.

HÜSNÜ AKHAN - Başkan Vekili, Doğuş Grubu

Orta ve Lise öğrenimini Birecik Lisesi'nde (Şanlıurfa) tamamlayan Hüsnü AKHAN, ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olup, Ekonomi dalındaki yüksek lisansını University of Miami (ABD)'den almıştır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın çeşitli kademelerinde görev yapan Akhan, Londra Ofisi'nde Temsilcilik, Dış İlişkiler Biriminde Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yürütmüş olup, 1994 senesinde Doğuş Grubu bünyesine katılmıştır. Garanti Bankası'nda Hazine, Operasyon ve Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmasını müteakip, 1998 yılında Körfezbank Genel Müdürlüğü görevine atanmıştır. 2001-2005 seneleri arasında Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO, 2006- 2019 yılları arasında Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO olarak görev yapan Hüsnü Akhan, Temmuz 2019 tarihinden itibaren Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak atanmıştır. Ayrıca, Doğuş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Doğuş İnşaat, Doğuş Bilgi İşlem, Hedef Medya Tanıtım Interaktif Medya Pazarlama, Körfez Havacılık, Doğuş Planet Elektronik Tic. ve Bilişim Hizmetleri, PIT İstanbul Otel İşletmeciliği, Ara Güler Doğuş Sanat ve Müzecilik şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanı, TUVTURK ve VDF şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

GÜR ÇAĞDAŞ - Yönetim Kurulu Üyesi

Gür Çağdaş, 1983 senesinde İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuş, 1985 yılında aynı üniversitenin İşletme İktisadı Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. 1986 yılında Eczacıbaşı Menkul Değerler’de Yatırım Uzmanı olarak çalışmaya başlamış, 1988 yılında Vakıflar Bankası İstanbul Menkul Kıymetler Merkezini kurarak 1990 yılına kadar bu kurumun yöneticiliğini yapmıştır.

Gür Çağdaş, 1990 yılında Doğuş Grubu bünyesine katılmış, Birleşik Türk Körfez Bankası’nda Sermaye Piyasası Grubu Müdürü; Garanti Menkul Kıymetler A.Ş.’de ve Garanti Yatırım ve Ticaret Bankası’nda Genel Müdür Yardımcısı; Garanti Portföy Yönetimi A.Ş.’de Genel Müdür, Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve sonrasında Yönetim Kurulu Başkanı görevlerine getirilmiştir. Sayın Çağdaş, 1 Ocak 2016 itibariyle Doğuş Holding bünyesine Başkan Danışmanı ve Doğuş Grubu Şirketleri Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanmıştır.

2007 - 2014 tarihleri arasında Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği’nin (TKYD) Başkanlığını yürütmüş olup aynı zamanda European Fund and Asset Management Association’da (EFAMA) Türkiye’yi temsilen bulunmuştur. 2013 - 2014 yılları arasında Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nde (KYD) Yönetim Kurulu Üyesi olarak, 2015 - 2018 yılları arasında da Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

Halen Doğuş Grubu şirketlerindeki Yönetim Kurulu Üyeliği, Başkan ve Başkan Yardımcılığı görevleri ile birlikte 2019 itibarıyla Doğuş Holding Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürmektedir.

ERMAN YERDELEN - Yönetim Kurulu Üyesi

Erman Yerdelen, Işık Lisesi'nden mezun olduktan sonra, Yüksek Öğrenimine Almanya'da devam etmiştir, 1966 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okulu "İktisadi İşletmecilik" bölümünden mezun olduktan sonra, Marmara Üniversitesi'nde "Master" derecesini almıştır.İş hayatına 1968 yılında TATKO T.A.Ş.'de başlamış, 1997 yılında TATKO T.A.Ş.'den ayrılarak, kurucu Ortaklarından olduğu TATMAK A.Ş.'de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmiştir. 1953'de kurulan aile şirketi KARYER ve TATMAK'ta hem ortak, hem "Başkan" olarak görevine devam etmektedir. 1992 Ocak ayı ile 1996 Nisan ayı arasında Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulunmuştur. 1996 yılı sonunda "NTV" Televizyonu'nun kuruluşunda ilk günden başlayarak görev almıştır. 2018 yılına kadar Doğuş Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığını icra eden Erman Yerdelen Doğuş Grubu’ndaki çalışmalarını Doğuş Holding Yönetim Kurulu üyesi ve TÜVTÜRK Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam ettirmektedir.

ŞEHMUZ AHMET SEDİD KURUTLUOĞLU - Yönetim Kurulu Üyesi

Ahmet Kurutluoğlu, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamlamış, daha sonra aynı üniversitenin İşletme Fakültesi'nden işletme yüksek lisans derecesi ve Hukuk Fakültesi'nden İş Hukuku yüksek lisans derecesi almıştır. 1981 yılında Doğuş Grubu'na katılan Kurutluoğlu, Doğuş Holding ve Doğuş İnşaat'ta Hukuk Danışmanı olarak görev yapmıştır. Halen, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Grubun Baş Hukuk Müşaviri olarak görevlerini sürdürmektedir.

EKREM NEVZAT ÖZTANGUT - Yönetim Kurulu Üyesi

Hacettepe Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olduktan sonra 1984-1994 yılları arasında Sermaye Piyasası Kurulu Denetleme Dairesi’nde Denetçi ve Baş Denetçi olarak görev yapmıştır. 1992-1994 seneleri arasında Marmara Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Ekrem Nevzat Öztangut, 1994-2015 yılları arasında Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. Genel Müdürü olarak görev yapmıştır. Doğuş SK Girişim Sermayesi Yönetim Kurulu Başkanlığı ile Garanti Emeklilik A.Ş., Doğuş Otomotiv A.Ş., Doğuş Oto A.Ş., Doğuş Enerji Toptan Elektrik Ticaret A.Ş., Garanti Yatırım Ortaklığı A.Ş. ve 2000-2013 yılları arasında Takasbank A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ile 2007-2011 yılları arasında Türkiye Sermaye Piyasaları Aracı Kuruluşlar Birliği Başkanlığı, 2011-2015 yılları arasında Genç Başarı Vakfı Başkanlığı, 2011-2017 yılları arasında Goodyear Lastikleri T.A.Ş. Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği ve 2014-2018 yılları arasında D.ream Doğuş Restaurant Grubu Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanlıkları yapmıştır. Öztangut halihazırda Doğuş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.S. Yönetim Kurulu Üyeligi ve Doğuş Holding A.S. Yönetim Kurulu Üyeligi görevlerini sürdürmektedir.

EMİR ALİ BİLALOĞLU - Yönetim Kurulu Üyesi

Berlin Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi yüksek lisans mezunu olan Emir Ali Bilaloğlu, çalışma yaşamına 1991 yılında Almanya’daki Audi AG ana merkezinde Finansal Kontrol ve Bölge Satış Müdürü göreviyle başladı. 2000 yılında Doğuş Otomotiv’de İş Geliştirme ve Strateji ’den sorumlu olarak çalışan Ali Bilaloğlu, 2001 yılında Audi AG’nin Dubai’den sorumlu Kurucu Genel Müdürü olarak Birleşik Arap Emirlikleri’nde görev aldı. 2004 yılında Türkiye’ye dönerek Doğuş Otomotiv bünyesinde Audi ve Porsche markalarından sorumlu Genel Müdür olarak atandı. 2007 Haziran ayında Doğuş Otomotiv İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak atandı. Doğuş Otomotiv’in 29 Mart 2018 tarihinde yapılan 2017 Faaliyet Yılı Olağan Genel Kurulu Toplantısında, Emir Ali Bilaloğlu oybirliği ile Yönetim Kurulu Başkanı seçilmiştir. Bilaloğlu, 2007 yılından bu yana Doğuş Otomotiv İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapıyordu. Ali Bilaloğlu, Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın yanı sıra, İcra Kurulu Başkanlığı görevini de yürütmeye devam ediyor. Bilaloğlu, Doğuş Grubu bünyesinde yer alan şirketlerden; Doğuş Oto’da Yönetim Kurulu Başkanı olarak, Doğuş Holding, Yüce Auto, Volkswagen Doğuş Finans (vdf), Doğuş Teknoloji ve Doğuş Müşteri Sistemleri’nde ise Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almaktadır. Ali Bilaloğlu, 2018 Mart ayı itibarıyla, Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı olarak görev yapmaktadır. Bilaloğlu ayrıca dış ekonomik ilişkiler konusunda danışmanlık yapan DEİK’de Türk Alman İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi’dir ve TÜSİAD Berlin Bosphorus Initiative Danışma Kurulu Üyesi olarak aktif bir şekilde rol almaktadır.

NAFİZ KARADERE - Yönetim Kurulu Üyesi

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünden 1980 yılında mezun olan Nafiz Karadere, 1980-2016 yılları arasında çeşitli bankalarda üst düzey yöneticilik yapmıştır. 1999-2016 yılları arasında Garanti Bankası’nda Bireysel, Kobi ve Kurumsal İletişim’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev alan Karadere, 2016 yılı itibarıyla Doğuş Grubu şirketlerinde üst düzey yönetici olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

2018 yılında Doğuş Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı, 2020 yılında ise Doğuş Holding ve Zubizu Bilişim Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerine gelen Karadere halen Pozitif, Bomonti Kültür ve Eğlence Merkezi Yönetimi A.Ş. ve Invendo gibi Doğuş Grubu şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı; D Hospitality and Retail Group şirketinde ise Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerini yürütmektedir. Sosyal sorumluluk konularında sivil toplum kuruluşlarında da çeşitli görevleri bulunan Karadere, BİDEV ‘de Mütevelli Heyeti üyeliği ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nda (WWF) ise Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışmaya devam etmektedir.
1

1