Göbeklitepe: Tarihin Sıfır Noktası

Göbeklitepe, yaklaşık 12 bin yıl öncesinin inanç merkezi, henüz yeterince keşfedilmemiş bir arkeolojik hazine.

Şanlıurfa’nın yaklaşık 12 kilometre kuzeydoğusunda, Tek Tek Dağları’nın üzerinde bulunan Göbeklitepe bulunduğu yer itibarıyla da, “Bereketli Hilal” olarak bilinen coğrafyanın, Fırat ve Dicle nehirleri ile filizlenen Mezopotamya’nın bir parçası. Bereketli Hilal, tarihteki ilk kentlerin, bürokrasinin, yazının ve devletin ortaya çıktığı, başka bir deyişle uygarlığın başlangıç noktası. Büyük bir organizasyon ve hayal gücünün eseri olan Göbeklitepe bu büyüklükteki en eski anıt, ilklerin ötesinde, birçok anlamda tarihin sıfır noktasını oluşturuyor.

Göbeklitepe ören yerinde sürdürülen kazılar bugüne kadar hep beklenmedik keşiflere sahne oldu. İnsanın avcı toplayıcı olarak yaşamını sürdürdüğü bir dönemde, ileri düzeyde mimarlık gerektiren tapınaklar inşa etmesi tüm dünyada şaşkınlık yarattı. Bunun da ötesinde tarih öncesi insanın inanç dünyasını yansıtan, animist figürlerle zenginleştirilmiş tapınaklar Göbeklitepe’yi arkeoloji tarihinin en önemli keşiflerinden biri olmasını sağladı. Kuşkusuz bu etkileyiciliğinin yanı sıra, kazılarda tarih öncesi yaşama dair elde edilecek her türlü veri ve bilimsel sonuç insanlık tarihi açısından büyük önem taşıyor.

Yakın zamana kadar bu ölçüde anıtsal yapıların ancak yerleşik yaşamın ileri aşamalarında gerçekleşebileceği öngörülürken, Göbeklitepe bu görüşün doğru olmadığını; dönemin oldukça karmaşık bir toplumsal düzene ve teknolojiye sahip olduğunu ortaya koyuyor. Keşfedilmeyi bekleyen birçok şeyin daha olduğunu akla getiriyor… İngiltere’de bulunan “Stonehenge”den yaklaşık 7.000, “Mısır Piramitleri”nden ise yaklaşık 7.500 yıl eski olan Göbeklitepe Anadolu’nun uygarlık tarihindeki yerini göstermesi bakımından da ayrı bir öneme sahip.

Doğuş Grubu sosyal projeler geliştirilmesi ve sunulması yoluyla toplumsal zenginliğimize katkı sağlamayı ve bu mirasın gelecek kuşaklara korunarak aktarılmasını amaçlıyor; Göbeklitepe de, Grubun en üst düzey projelerinden biri…

Doğuş Grubu, Göbeklitepe’yi global bir ikon haline getirmek vizyonuyla, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile 20 yıllık bir iş birliğine imza attı. Doğuş Grubu, sadece ilk aşama için 15 milyon doları aşan Göbeklitepe yatırımı ile Neolitik Çağ’dan kalan bu önemli alanda yürütülecek araştırma ve koruma çalışmalarını destekleyecek. Yatırımın 20 yıllık bir süreyi kapsaması da, Doğuş Grubu’nun Göbeklitepe’ye olan uzun vadeli bağlılığının bir göstergesi.

Göbeklitepe’nin global lansmanı için tüm dünya liderlerinin bir araya geldiği Davos’ta düzenlenen “Dünya Ekonomik Forumu” seçildi. Bunun nedeni ise, insanları bir araya getiren alanların en görkemli örneklerinden birini temsil eden Göbeklitepe’nin bu özelliğinin duyurulması ve tüm dünyanın tarih öncesi dönemde olağanüstü bir sembolizma ile güçlendirilmiş bu birlikteliğin kanıtlarından haberdar olmasını sağlamaktı. Dünya Ekonomik Forumu’nun yarattığı fırsattan yararlanarak, dünya liderleri, tıpkı atalarımızın bu anıtsal tapınakları inşa ederken Göbeklitepe’de yaptığı gibi, daha etkin şekilde iş birliği yapmaya çağırıldı. Lansman çerçevesinde Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk ev sahipliğinde bir gala gerçekleştirildi.

Galada Ferit F. Şahenk, dünya liderlerine insanlığın ortak mirası olan Göbeklitepe’ye desteklerini göstermeleri çağrısında bulundu. Herkesi, yeni kuşaklara ilham vermek üzere bir iz bırakmaya davet etti ve Göbeklitepe’yi, Türkiye’nin bu çok değerli hazinesini, tüm dünyaya tanıtmak amacıyla Dünya Ekonomik Forumu’nun merkezine yerleştirdiklerini ifade etti. Şahenk ‘dördüncü sanayi devrimi’nin eşiğinde ve muazzam bir küresel değişimin yaşandığı bir dönemde, yeniden iş birliği yapma zamanının geldiğini belirterek Göbeklitepe’yi daha da yakından tanıtmak amacıyla Davos’un seçildiğini söyledi.

Doğuş Grubu, Göbeklitepe ören yerinin öneminin tam olarak anlaşılabilmesine yardımcı olacak kazıları desteklemenin yanı sıra; ziyaretçiler için dünya standartlarında bir karşılama merkezinin inşasını da üstleniyor. Dünya çapında yürütülecek iletişim çalışmaları ile, Göbeklitepe’nin global bir ikona dönüşmesi ve her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapması amaçlanıyor.

Doğuş Grubu’nun ana sponsorluğunda Göbeklitepe Ziyaretçi Merkezi’nin 2017 yılında uluslararası standartlara sahip, yenilenen yüzüyle ziyaretçilerle buluşması hedefleniyor.

48

37