Göbekli Tepe Sergisi İstinyePark'ta ünlüleri bir araya getirdi

Mısır Piramitleri'ne rakip olacak, tarihin en eski tapınağı Göbekli Tepe'nin fotoğraf sergisi İstanbullularla buluştu.

Ece Vahapoğlu'nun proje koordinatörlüğünde, Doğuş Grubu'nun ana sponsorluğunu üstlendiği Göbekli Tepe Tanıtım Projesi kapsamında hayata geçirilen, arkeoloji dünyasının en büyük keşfi olan Şanlıurfa'daki Göbekli Tepe'nin fotoğraf sergisi, İstanbul'da ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. İstinyePark'ta 25 Şubat'ta açılışı gerçekleşen sergiye birçok ünlü isim katıldı.

12 bin yıl öncesine uzanan, tarihin en eski tapınağı ve arkeoloji dünyasının en büyük keşfi olarak nitelendirilen Göbekli Tepe Tanıtım Projesi kapsamında ilk kez 24 Kasım 2013'te Şanlıurfa'da ziyaretçilerine kapılarını açan sergi, bu kez İstinyePark'ta ziyaretçileriyle buluştu.

25 Şubat Salı günü, Doğuş Grubu ana sponsorluğunda ve Ece Vahapoğlu'nun ev sahipliğinde gerçekleşen sergi İstanbul'un ünlü isimlerini de bir araya getirdi. Sedat Aloğlu, Suzan Kardeş, İtalya Başkonsolosu Gianluca Alberini, Ender Saraç, Gary Lachman, Nasuh Mahruki gibi isimlerin yanı sıra sergiye, Arzu-Mehmet Kunt, Jülide Berkman ve Neslihan Kozanoğlu da Deniz Bayel katıldı.

1995'ten bu yana kazıları devam eden, "Dünyanın En Eski Tapınağı Göbekli Tepe"den çıkan eserlerde yer alan hayvan figürlerinin seramiğe basılı fotoğraflarından oluşan Göbekli Tepe Sergisi, 10 Mart 2014 tarihine kadar İstinyePark'ta ücretsiz gezilebilecek.

Mısır Piramitleri'nden 7.500 yıl ve İngiltere'deki Stonehenge'den 7.000 yıl önce inşa edilmiş olan Göbekli Tepe kazı alanında bulunan eserler ile sanatçı Zekai Demir tarafından Urfa Müzesi'nde çekilen fotoğraflarının yer aldığı sergide seramik üzerine basılmış 25 fotoğraf yer alıyor.

Orijinal hallerini birebir yansıtacak şekilde kabartmalı etkiyle seramiklere basılan hayvan figürlerinin yer aldığı sergi, İstanbul'dan sonra Türkiye'nin ve dünyanın farklı şehirlerinde meraklıları ile buluşacak.

Web sitesi: www.gobeklitepeturkey.org/

Twitter: twitter.com/GobeklitepeTR

Facebook: facebook.com/GobeklitepeTR

1377

27