Göbekli Tepe Sergisi İstinyePark'ta

Mısır Piramitleri'ne rakip olacak, tarihin en eski tapınağı Göbekli Tepe'nin fotoğraf sergisi İstanbul'a geliyor.

Arkeoloji dünyasının en büyük keşfi olarak nitelendirilen ve Doğuş Grubu ana sponsorluğunda hayata geçirilen, Ece Vahapoğlu'nun proje koordinatörlüğündeki Göbekli Tepe'nin Tanıtım Projesi kapsamında düzenlenen fotoğraf sergisi, Şanlıurfa'dan sonra bu kez İstanbul da ziyaretçileri ile buluşuyor. Göbekli Tepe Sergisi, 25 Şubat - 10 Mart 2014 tarihleri arasında İstinyePark'ta ücretsiz gezilebilecek.

12.000 yıl öncesine uzanan, tarihin en eski tapınağı ve arkeoloji dünyasının en büyük keşfi olarak nitelendirilen Göbekli Tepe'nin, Doğuş Grubu ana sponsorluğunda hayata geçirilen Tanıtım Projesi kapsamında ilk kez 24 Kasım 2013'te Şanlıurfa'da ziyaretçilerine kapılarını açan sergi, bu kez İstinyePark'ta ziyaretçileriyle buluşuyor. 1995'ten bu yana kazıları devam eden, "Dünyanın En Eski Tapınağı Göbekli Tepe"den çıkan eserlerde yer alan hayvan figürlerinin seramiğe basılı fotoğraflarından oluşan Göbekli Tepe Sergisi, 25 Şubat-10 Mart 2014 tarihleri arasında İstinyePark'ta ücretsiz gezilebilecek.

Mısır Piramitleri'nden 7.500 yıl ve İngiltere'deki Stonehenge'den 8.000 yıl önce inşa edilmiş olan Göbekli Tepe kazı alanında bulunan eserler ile sanatçı Zekai Demir tarafından Urfa Müzesi'nde çekilen fotoğraflarının yer aldığı sergide seramik üzerine basılmış 25 fotoğraf yer alıyor.

Editöre Not:

Göbekli Tepe hakkında

Dünyanın bilinen en eski ve büyük tapınağı olan Göbekli Tepe, dünyanın en ünlü tapınakları olan Mısır Piramitleri'nden 7.500 yıl ve İngiltere'deki Stonehenge'den 8.000 yıl önce inşa edilmiş olmasıyla değerini ortaya koyuyor. Kazılarla birlikte, yerleşik yaşama geçişle ilgili bilinen tüm bilgileri alt üst eden buluntular ortaya çıktı. Dünyada kabul gören arkeolojik görüşe göre, insanoğlunun avcı ve toplayıcı yaşam biçiminden yerleşik hayata geçmesindeki en önemli faktörler açlık korkusu ve korunma içgüdüsü olarak gösterilirken, Göbekli Tepe buluntuları ile yerleşik yaşama geçişte dinsel inanışların da etkisinin olabileceği ispatlanmış oldu.

Göbekli Tepe'nin konumu

Göbekli Tepe Şanlıurfa'nın 17-18 km. doğusundaki Örencik Köyü yakınlarında bir dağ sırasının en yüksek tepesinde yer almaktadır. Denizden yaklaşık 800 m yüksekte bulunan bölge, adını yine aynı bölgede bulunan yatır mezardan almaktadır.

Göbekli Tepe'nin keşfi

Dünyanın ilk tapınağı Göbekli Tepe, daha öncelerde bahsinin geçtiği durumlar olmuş ancak asıl olarak 1983 yılında tarlasını sürerken bulduğu oymalı taşı müzeye götüren bir çiftçi sayesinde bulunmuştur. 2007 yılından itibaren Alman Klaus Schmidt başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarının yapıldığı Göbekli Tepe'de, yaklaşık 5.000 metrekarelik alanda yapılan jeomanyetik taramalarda çapları 8-30 metre arasında daire biçimli 20 adet tapınma amaçlı alan keşfedilmiş, bunlardan şimdiye kadar 6 tanesi gün yüzüne çıkarılmıştır. Göbekli Tepe, Harran Ovası'na hakim konumuyla bugüne kadar çok az bir bölümü kazılmış olmasına karşın avcı-toplayıcı yaşam biçiminden, dini mekanların biçimlenmesi, tapınak mimarisinin ve sanatın doğuşu, tarım ve hayvancılığa geçiş sürecini anlamamıza katkılar sağlayan benzersiz bir tarih öncesi yerleşimidir.

Zekai Demir Kimdir?

1965 doğumlu fotoğraf sanatçısı Zekai Demir, ilkokul yıllarından beri fotoğrafçılıkla uğraşıyor. Bugüne dek fotoğrafla ilgili sayısız seminere ve söyleşiye katılan Demir, dört kişisel serginin yanında birçok karma sergiye de katıldı. Zekai Demir 22 yıldır profesyonel olarak fotoğraf laboratuvarı hizmeti sunuyor.

Web sitesi: www.gobeklitepeturkey.org/

Twitter: twitter.com/GobeklitepeTR

Facebook: facebook.com/GobeklitepeTR

1381

27