DÇSO, 2014'ün ilk konserlerinde Şanlıurfalı ve Gaziantepli müzikseverlerle buluştu

Türkiye'nin ilk ulusal çocuk senfoni orkestrası Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), bu yılın ilk konserlerini 7-8 Şubat 2014 tarihlerinde Şanlıurfa ve Gaziantep'te gerçekleştirdi. Yurt içi ve yurt dışında verdiği konserlerle adından söz ettirmeye devam eden DÇSO, bu yıl gerçekleşen ilk konserlerinde ünlü solistler Şenol Talınlı, Ayhan Uştuk ve Aykut Çınar'ın "ÜÇ TENOR" olarak bilinen grubuna eşlik etti. Aryalar, senfonik türküler ve klasik eserlerden oluşan özel repertuvarıyla konserler 1000'i aşkın müziksevere unutulmaz bir dinleti sundu. Konserler sırasında, DÇSO'nun eşliğinde "ÜÇ TENOR" tarafından seslendirilen Köçekçe, Çökertme, Batum ve Şanlıurfa türküleri müzikseverler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

2006 yılında Doğuş Grubu bünyesinde kurulan ve Türkiye'deki çeşitli konservatuvarların 11-18 yaş grubu öğrencilerinden oluşan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), 7-8 Şubat tarihlerinde gerçekleştirdiği konserlerle 1000'i aşkın müziksevere unutulmaz dakikalar yaşattı.

Şefliğini ve Genel Müzik Direktörlüğünü Rengim Gökmen'in üstlendiği ve yaklaşık 90 öğrenciden oluşan DÇSO, 7 Şubat Cuma günü Şanlıurfa Belediyesi Nikah ve Konferans Salonu'nda gerçekleşen konserin ardından, 8 Şubat Cumartesi günü Gaziantep Şehit Kamil Kültür ve Kongre Merkezi'nde sahne aldı. Çok sesli evrensel müziği çocuklara kendi yaşıtları aracılığıyla sunan DÇSO, Şanlıurfa ve Gaziantep'te verdiği konserleri ücretsiz olarak gerçekleştirdi.

Bugüne kadar dünyaca ünlü piyanistlerimiz Fazıl Say ve Gülsin Onay, ünlü keman virtüözü Alexander Markov, efsane gitarist José Maria Gallardo Del Rey gibi isimlerle sahne alan DÇSO, Şanlıurfa ve Gaziantep'te gerçekleşen konserlerde bu defa ünlü solistler Şenol Talınlı, Ayhan Uştuk ve Aykut Çınar'dan oluşan "ÜÇ TENOR" grubuna eşlik etti. Konserlerde müzikseverlere; çağdaş Türk müziğinin ilk temsilcilerinden Ulvi Cemal Erkin'in "Köçekçe", İspanyol besteci De Falla'nın "Üç Köşeli Şapka", Fransız besteci Saint Seans'in "Bacchanale" ve ünlü besteci Marquez'in "Danzon" gibi eserlerinden oluşan, seçkin bir repertuvar sundu. DÇSO'nun ÜÇ TENOR'e ünlü türkülerin senfonik uyarlamalarında eşlik ettiği konserlerde, Şanlıurfalı ve Gaziantepli müzikseverler benzersiz bir müzik ziyafeti yaşadı.

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası Hakkında;

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), Doğuş Grubu'nun bünyesinde 2006 yılında kurulmuştur.

Şefliğini ve Genel Müzik Direktörlüğünü Prof. Dr. Rengim Gökmen'in, Psikolojik Danışmanlığını ise Dr. Erdal Atabek'in üstlendiği; Türkiye'deki çeşitli konservatuvarların 11-18 yaş grubu öğrencilerinden oluşan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Türk çocuklarına senfonik müziği yaşıtları aracılığıyla sunarak, çok sesli evrensel sanat müziğini ülkemizde yaygınlaştırmayı hedeflemektedir.

Orkestra, kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği konserlerde, Türkiye'den ve dünyadan pek çok ünlü isme eşlik etmiştir. Orkestra, bugüne kadar çeşitli projelerde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'yla da sahne almıştır.

2006 yılından beri Türkiye'nin çeşitli noktalarında konserler düzenleyen DÇSO, 2008 yılı itibarıyla ikili ve uluslararası platformlarda da Türkiye'yi temsil etmeye başlamıştır.

Turizm Medya Grubu'nun düzenlediği ve 29 ayrı kategoride 230 farklı projenin aday gösterildiği 2013 Ace Of M.I.C.E. (Meetings, Incentives, Conferences, and Exhibitions) Ödülleri'nde, "En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk" kategorisinde ödül olmaya hak kazanan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası; bugüne kadar, 3 ülke (Türkiye, Almanya, İsviçre) ve 22 ilde gerçekleştirdiği 51 konserle, 40.000'i aşkın kişiye ulaşmıştır. Orkestra bugüne kadar Türkiye'de; Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bodrum, Bursa, Edirne Eskişehir, Erzurum, Giresun, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Konya, Mersin, Niğde, Rize, Samsun, Trabzon' da konserler gerçekleştirirken, yurt dışında ise Basel ve Münih'te sahne almıştır.

Orkestra, yurt dışı konserlerine önümüzdeki yıllarda daha fazla ağırlık vererek; Türk çocuğunun çağdaş sesini yurt içinde olduğu gibi yurt dışında ve uluslararası platformlarda da duyurmayı amaçlamaktadır.

1378

27