23 Nisan'da kaçırılmayacak konser!

Ankara Devlet Opera ve Balesi, Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası ve TRT Ankara Çocuk Korosu Yılın En Büyük Çocuk Etkinliğinde Buluşuyor...

Ankara Devlet Opera ve Balesi Çocuk Balesi Bölümü, Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası ve TRT Ankara Çocuk Korosu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında bir araya geliyor. 23 Nisan Çarşamba günü Ankara Arena Spor Salonu'nda, ücretsiz olarak gerçekleştirilecek konserde müzikseverler unutulmaz bir müzik ziyafeti ve görsel şölene şahit olacaklar.

Ankara Devlet Opera ve Balesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Türkiye'nin iki çok kıymetli kurumuyla, Ankara 'da çok özel bir etkinliğe hazırlanıyor. 2006 yılında Doğuş Grubu bünyesinde kurulan ve Türkiye'deki çeşitli konservatuvarların 11-18 yaş grubu öğrencilerinden oluşan Türkiye'nin ilk ve tek ulusal çocuk senfoni orkestrası Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO) ve TRT Ankara Çocuk Korosu, Ankara Devlet Opera ve Balesi Çocuk Balesi Bölümü'nün performanslarıyla, 23 Nisan Çarşamba günü Ankara Arena Spor Salonu'nda uzun süre dillerden düşmeyecek bir etkinliğe imza atacak.

Şefliğini ve Genel Müzik Direktörlüğünü Prof. Rengim Gökmen'in üstlendiği ve yaklaşık 90 öğrenciden oluşan DÇSO, 120 kişilik TRT Ankara Çocuk Korosu ile 40 kişiden oluşan ve ünlü baletimiz Tan Sağtürk'le birlikte sahne alacak olan Ankara Devlet Opera ve Balesi Çocuk Balesi Bölümü'ne eşlik edecek. Barış Manço'nun "Bugün Bayram"ından, Ayten Alpman'ın sesinden zihinlere kazınan "Memleketim" şarkısına uzanan geniş bir repertuvar ile popüler çocuk eserlerinin koro ve orkestra uyarlamalarına yer verilecek konserde, birbirinden özel bale gösterilerine de ev sahipliği yapacak.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında sahnelenecek yılın en büyük çocuk konseri, saat 19.30'da Ankara Arena Spor Salonu'nda izleyiciyle buluşacak. Yaklaşık 12.000 kişiyi ağırlama kapasitesine sahip salonda, etkinlik ÜCRETSİZ olarak gerçekleşecektir. Konsere giriş için temin edilmesi gereken ücretsiz biletler "mybilet"te, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu ve Devlet Opera ve Balesi gişelerinde…

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası Hakkında;

Doğuş Grubu'nun sosyal sorumluluk platformu Doğuş Çocuk bünyesinde faaliyet gösteren Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, 2006 yılında kuruldu.

Şefliğini ve Genel Müzik Direktörlüğünü Prof. Rengim Gökmen'in yaptığı ve Türkiye'deki çeşitli konservatuvarların 11-18 yaş grubu öğrencilerinden oluşan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Türk çocuklarına senfonik müziği yaşıtları aracılığıyla sunarak, çok sesli evrensel sanat müziğini ülkemizde yaygınlaştırmayı hedeflemektedir.

2006 yılından beri Türkiye'nin çeşitli noktalarında konserler düzenleyen DÇSO, 2008 itibarıyla uluslararası platformlarda da Türkiye'yi temsil etmeye başlamıştır.

Turizm Medya Grubu'nun düzenlediği ve 29 ayrı kategoride 230 farklı projenin aday gösterildiği 2013 Ace Of M.I.C.E. (Meetings, Incentives, Conferences, and Exhibitions)Ödülleri'nde, "En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk" kategorisinde ödül olmaya hak kazanan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası; bugüne kadar, 3 ülke ve 24 ilde gerçekleştirdiği 53 konserle, 40.000'i aşkın kişiye ulaşmıştır.

Orkestra, yurt dışı konserlerine önümüzdeki yıllarda daha fazla ağırlık vererek; Türk çocuğunun çağdaş sesini yurt içinde olduğu gibi yurt dışında ve uluslararası platformlarda da duyurmayı amaçlamaktadır.

DÇSO Eğitmen Kadrosu:

Şef ve Genel Müzik Direktörü: Prof. Dr. Rengim Gökmen Devlet Opera ve Bale Genel Müdürü Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Genel Müzik Direktörü

Sosyal ve Psikolojik Danışman: Dr. Erdal Atabek Türk tıp doktoru, yazar

Yardımcı Şef ve Genel Koordinatör: Oğuzhan Kavruk Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Çello Solisti

Yardımcı Şef: Tolga Taviş Samsun Devlet Opera ve Balesi Şefi - Besteci

Yardımcı Şef: Hasan Niyazi Tura Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Keman Sanatçısı - Besteci

1376

27