Doğuş İnşaat

Doğuş İnşaat
1

Mega proje yaklaşımı ile hem Türkiye'de hem de uluslararası arenada üstlendiği altyapı ve üstyapı projeleriyle, Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş., kendi sektörünün lider şirketlerinden bir tanesidir. Doğuş İnşaat, 1950 yılından bugüne kadar 12 milyar doları aşan 170 projeyi tamamlayarak en saygın inşaat şirketleri arasında yerini almıştır.

Bugün, Doğuş İnşaat'ın içinde yer aldığı projelerin toplam tutarı 3,7 milyar dolar civarındadır. Doğuş, aynı zamanda dünya çapında aktif inşaat çalışmalarını yürüten şirketlerin katılımıyla kurduğu ortak girişim ve konsorsiyumlarla Türkiye'de, Orta Doğu'da, Doğu Avrupa ve Rusya coğrafyasında çeşitli raylı toplu taşıma projelerinin gerçekleştirilmesinde yer almaktadır.

Projelerimize Genel Bakış

Kuruluşundan bu yana Doğuş İnşaat'ın gerçekleştirmiş olduğu projeler arasında; toplamda 3000 MW elektrik üretme kapasitesine sahip 20 baraj ve hidroelektrik santral, 1235 km yol yapımı, 2.000.000 m2 bina yapımı, 35 km köprü, viyadük ve geçit yapımı, 116 km'den fazla metro, tünel ve derivasyon tünelleri, aynı zamanda limanlar, marinalar, sulama projeleri, kanalizasyon sistemleri, ofis binaları, alışveriş ve yaşam merkezleri, konut ve endüstriyel binalar yer almaktadır.

Bir Doğuş Grubu yatırımı olan, Artvin Barajı ve HES İnşaatı, Doğuş İnşaat tarafından yapımına halen devam edilen önemli baraj ve hidroelektrik santrali projesidir. Çoruh Nehri üzerine beton ağırlıklı kemer baraj olarak tasarlanan Artvin Barajı'nın kurulu gücü 340 MW, yüksekliği temelden itibaren 180 m, kret uzunluğu 278 m ve yıllık ortalama elektrik üretimi 1 milyar kwh olarak planlanmıştır. Artvin Barajı ve HES İnşaatı'nın 2015 yılı sonunda tamamlanması öngörülmektedir.

İnşaatı tamamlanarak Temmuz 2013'te işletmeye açılan "İstanbul Otogar-Kirazlı-Başakşehir Metrosu", yapım ve elektromekanik işler ile araç temini işlerini kapsayan bir mega toplu taşıma projesidir. Toplamda 16 istasyona sahip çift-tünel sisteminin tek-hat uzunluğu 47.4 km'dir. Bu tünel sistemi, şehirlerarası otobüs terminalinden başlayıp Bağcılar, Kirazlı güzergahı üzerinden devam edip iki kola ayrılarak hem Olimpiyat Köyü hem de Başakşehir evlerine ulaşarak İstanbul'daki demiryolu sistemleri zincirinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Dairesel en-kesiti TBM-6.50 m ve NATM-7.80 m olan çift-tünellerin yapımında 4 adet Tünel Delme Makinası (TBM) kullanılmıştır.

İstanbul'un ulaşım sorununa çözüm getirecek bir diğer önemli metro projesi Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu inşaat ve elektromekanik işleridir. 2011 yılında Doğuş İnşaat tarafından ihalesi kazanılan ve 2012'nin 2. çeyreğinde yapımına başlanan bu metro hattının uzunluğu depo alanına ulaşım ile birlikte 20 km, tünel iç çapı 5.70 m, dış çapı 6.30 m olan ve 16 adet istasyon içerecek şekilde tasarlanmıştır. Avrupa Yatırım Bankası finansmanıyla gerçekleştirilen bu projenin Mayıs 2015 gibi tamamlanması öngörülmektedir.

Doğuş İnşaat'ın 2012 yılında yapımına başladığı 47 km uzunluğunda, 2x2 şeritli Konya-Akşehir-Afyon Yolu ve 2013 yılında mevcut yolların ripajı için yapımına başladığı 3845 m uzunluğundaki Artvin-Erzurum-Ardahan-Ardanuç Devlet Yolları'nın 2014 yılı içerisinde tamamlanması öngörülmektedir. Ayrıca, Mayıs 2013'te ihalesi kazanılarak yapımına başlanan 49 km uzunluğunda, 2x2 şeritli Tokat-Niksar karayolunun ise 2015 yılında tamamlanması planlanmaktadır.

Kömürhan Köprüsü, Bağlantı Tüneli ve Yolu inşaatı, yurtiçinde ihalesi kazanılarak 2013 sonunda yapımına başlanan bir diğer önemli yol projesidir. Elazığ-Malatya arasında 5.15 km uzunluğunda, 23 m genişliğinde bir yol; 480 m uzunluğunda, 23.86 m genişliğinde bir köprü ve 2411 m uzunluğunda bir tünel inşaatını kapsayan bu projenin 2017'nin 2. çeyreğinde bitirilmesi planlanmaktadır.

Konya'da 2 yıl içerisinde tamamlanması öngörülen, günlük su arıtma kapasitesi 366.850 mᵌ olacak Mavi Tünel İçmesuyu Arıtma Tesisi ile Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay'da 55.536 hektarlık alanın sulamasına yönelik gerçekleştirilecek Kılavuzlu Sulaması Ana Kanalı 1. Kısım İnşaatı yürütülen diğer projelerdir.

Petkim Konteyner Limanı İnşaat İşleri Projesi de sözleşmesi imzalanarak yapımına başlanan ve 2016 yılında tamamlanması öngörülen önemli bir liman projesidir. 700 m Kazıklı Rıhtım İnşaatı kapsamında yaklaşık 900 adet kazık kullanılacaktır.

Doğuş İnşaat'ın 2013 yılında yapımına başladığı üstyapı projeleri ise; Kocaeli Çayırova'daki Doğuş Teknoloji Binası ve Doğuş Oto Kartal Satış ve Servis Tesisleri'dir. 10.900 m² alan üzerine kurulu, tamamen cam panel cephe sistemi ile kaplı olacak Doğuş Teknoloji Binası'nın Haziran 2014'te, 28.000 m²'lik inşaat alanına sahip ve 14.736 m²'lik arsa alanı üzerine inşa edilecek Doğuş Oto Kartal Satış ve Servis Tesisleri'nin ise Ocak 2016'da tamamlanması öngörülmektedir.

TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü ihalesi olan Ankara-Sivas Demiryolu, Kayaş-Kırıkkale Arası (Kesim I) V7-V9-V10 ve V15 viyadüklerinin yapım işinin sözleşmesi Şubat 2014'te imzalanmış olup söz konusu proje kapsamında toplam boyu 6.216 m olan 4 adet viyadük inşaatı yapılacaktır.

Kazakistan'ın Almati-Khorgos şehirleri arasında, toplam 112 km uzunluğunda 2x2 şeritli 2 lottan oluşan yol projesi, 2013'ün 2. yarısında yurtdışında yapımına başlanan yeni bir projedir.

The Public Works Authority "Ashghal" tarafından ihaleye çıkarılan 7 büyük projeden en önemlisi olan Katar Al Rayyan Yolu Yapımı ve İyileştirme Projesi'nin Ocak 2014'te sözleşmesi imzalanmıştır. Yan yollarla birlikte toplam uzunluğu 10.7 km olan Al Rayyan Yolu'nun proje kapsamında 5.3 km'lik bölümü ana yol, 5,4 km'lik bölümü ise yan yolların yapımı ve iyileştirmesi işleri olup ayrıca 6 adet kavşak inşaatı Doğuş İnşaat tarafından gerçekleştirilecektir. Projenin, 2017'nin ilk çeyreğinde tamamlanması öngörülmektedir.

Doğuş İnşaat, Libya'da birçok altyapı ve üstyapı işleri gerçekleştirmiştir. 2009 yılında 218.000 m² alana sahip, 5 adet hizmet binası ve 9 adet fakülte binası içeren Libya Sirte Üniversitesi Kompleksi 1. Kısım İnşaatı ihalesini kazanmış ve yapımına başlamıştır. Ancak 2011 yılı başında Libya'da yaşanan politik istikrarsızlık nedeniyle bu çalışmalar geçici bir süre için durdurulmuştur.

Uluslararası piyasada çalışma alanını genişletmeyi hedefleyen Doğuş; Sahara Altı Afrika Ülkeleri, Doğu Avrupa, Rusya, Ukrayna ve Bağımsız Devletler Topluluğu ile Hindistan, Vietnam ve Körfez ülkelerinde iş geliştirme çalışmalarına devam etmektedir.

Çevreye Duyarlılık ve Sürdürülebilirlik

Doğuş İnşaat gerçekleştirdiği her projede çevrenin ve doğal kaynakların korunmasına hassasiyet göstermektedir. Gelecek nesillerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ekolojik dengeyi tehlikeye sokmamak için gereken önlemleri almaktadır. Sürdürülebilir bir dünya ve sürdürülebilir bir gelecek kurma hedefi çerçevesinde tüm faaliyetlerini gönüllü olarak gerçekleştirmektedir. Doğuş İnşaat, her Doğuş Ailesi bireyine bu bilincin yerleştirilmesini ve bu çerçevede iş süreçlerinin yeniden gözden geçirilmesini öncelikli amaç edinmiştir. Her türlü faaliyetin ekonomik, sosyal ve çevresel etkilerini ölçmek, yürürlükte olan tüm yasa ve yönetmeliklere uyum göstermek Doğuş İnşaat'ın sorgulanamaz ilkelerindendir.

Bu nedenle, devamlı gelişen yönetim sistemlerine sahip olmak bizim için çok önemlidir. Kalite yönetimi, çevre yönetimi, iş sağlığı ve güvenliği yönetimi, iş sürekliliği yönetimi, risk yönetimi ve kurumsal sosyal sorumluluk yönetimi gibi yönetim sistemleriyle birlikte uyum içinde çalışarak, etik değerleri en önde tutarak hem topluma hem de şirket çalışanlarına fayda sağlamaktayız.

Doğuş İnşaat şeffaflık, adillik, sorumluluk ve hesap verebilirlik ilkeleri çerçevesinde ekonomik ve sosyal kalkınmaya katkıda bulunacak çalışmaları desteklemektedir. Bu nedenle Etik ve İtibar Derneği-TEİD- üyesidir. Öte yandan, tamamen gönüllülük esasına dayanan ve 10 temel ilkeden oluşan Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi'ni 8 Ekim 2012'de imzalayarak insan hakları, çalışma koşulları, çevre ve yolsuzluk konularında ne kadar duyarlı bir tutum sergilediğini göstermiştir. Amacı; çalışan motivasyonu ve bağlılığını artırmak, risk yönetimini daha etkin şekilde gerçekleştirmek, faaliyet ve projelerine daha fazla sosyal sorumluluk bilinci yerleştirmektir.

Doğuş İnşaat, üstün İnsan Kaynakları Uygulamaları nedeniyle bu sene Great Place to Work® Enstitüsü tarafından düzenlenen benchmark araştırması sonucunda, 50-500 çalışan sayısı kategorisinde "Türkiye'nin En İyi İşvereni" seçilen 10 şirketten biri olmaya hak kazandı. En değerli varlığının "insan" olduğuna inanan Doğuş İnşaat, öncelikli hedefi olan çalışanları için risklerden uzak, güvenli ve sağlıklı bir iş ortamı oluşturmak güdüsüyle geliştirdiği İş Sağlığı ve Güvenliği alanındaki uygulamaları ve politikaları ile de aynı organizasyon çerçevesinde "İş Sağlığı ve İş Güvenliği Özel Ödülü"ne layık görüldü.

Doğuş İnşaat "yaşam, mal varlığı ve çevre koruma" ile risk yönetimi konularında hizmet veren Lloyd's Register Quality Assurance tarafından denetlenmiş, ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi, OHSAS 18001:2007 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ve ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi sertifikalarını almaya hak kazanmıştır.

doğuş inşaat
Adres
Cumhuriyet Cad. No:2
34810 Kavacık-Beykoz, İstanbul-TÜRKİYE
Telefon
0216 538 15 00
Faks
0216 331 29 29
euro.message madebycat ®